loader image

Relacja z projektu Erasmus + „Pedagogika cyrku jako metoda pracy z młodzieżą”

W sierpniu 2023 jeden z naszych instruktorów – Wiktor Ściesińki uczestniczył w 9-dniowym szkoleniu Erasmus + we Francji. Oto jego relacja.

„We Francji, w miejscowości Bidart miał miejsce europejski projekt Erasmus+, na którym razem z osobami z 12 krajów zgłębiałem pedagogikę cyrku.

Miałem okazję poznać tam różne podejścia do prowadzenia zajęć jak i nauczyć się nowej dla mnie aktywności – tworzenia „ludzkich piramid”. Podczas wieczoru, kiedy dzieliliśmy się swoimi umiejętnościami zrobiłem warsztaty z żonglerki wieloosobowej, ale bez podrzucania. Jest to świetna aktywność, bo da radę w niej uczestniczyć każdy, nawet osoba, która nie umie żonglować.

Dla osób bardziej zaawansowanych dawałem ćwiczenia na odpowiednio wysokim poziomie trudności, tak, by zajęcia były także wymagające i dla nich. Niektórzy tak mocno wkręcili się w ćwiczenia, że mimo braku światła i późnej godziny cały czas ćwiczyli.

Dostałem bardzo pozytywny feedback o tym warsztacie – bardzo się z tego cieszę!

Na koniec wyjazdu uczyliśmy młodzież umiejętności cyrkowych i zrobiliśmy dla nich pokaz. Ja zdecydowałem się na pokaz klaunady, w którym mogłem wykorzystać wiedzę ze szkoły cyrkowej z zajęć aktorskich. Proces twórczy wspominam bardzo przyjemnie. Mimo tego, że większość uczestników nie miała wcześniej kontaktu z cyrkiem to warsztaty i pokaz wyszedł znakomicie. Bardzo się cieszę, że tam pojechałem. Poza nauką świetnie się bawiłem z nowo poznanymi ludźmi – m. in. na plaży, którą mieliśmy bardzo blisko. Ciekawie było poznać różne kultury i wyjechać z nowymi umiejętnościami i znajomościami.” Wiktor Ściesiński.

Za zaproszenie do projektu dziękujemy Centrum Wolontariatu w Kielcach i Stowarzyszeniu La Villa za organizację projektu.

Chętnie raz na jakiś czas otrzymam newsletter Odskoczni